Scientific Name

Pachycereus pringlei (S. Watson) Britton & Rose

Common Names

Mexican Giant Cardon, Cardon, Elephant Cactus, False Saguaro Cactus

Synonyms

Cereus pringlei

Scientific Classification

Family: Cactaceae
Subfamily: Cactoideae
Tribe: Pachycereeae
Genus: Pachycereus

beskrivning

Pachycereus pringlei är den högsta kaktusarten i världen, med en maximal inspelad höjd på 63 fot (19,2 m) och en stout stam upp till 3,3 fot (1 m) i diameter. Den har flera upprättstående grenar, och i övergripande utseende liknar den den relaterade Saguaro. Blommor är stora, nattliga, vita och visas längs revbenen i motsats till endast apices av stjälkarna.

foto via delange.org

härdighet

USDA härdighet zoner 9a till 11b: från 20 cu F (-6.7 C) till 50 F (+10 C).

hur man odlar och bryr sig

som de flesta andra växter som kan växa till svindlande storlek växer Pachycereus kaktus utomordentligt långsamt under hundratals år. De behöver praktiskt taget noll hjälp på slutet, förutsatt att de är uppvuxna i en ökenmiljö.

dessa utomordentligt, låga underhållsanläggningar kan växa orörda i årtionden, så det finns verkligen inte mycket du behöver oroa dig för. De måste få tillräcklig sol och värme och vara försiktiga runt sina ryggar. Om de odlas i behållare, se till att de placeras om och att deras jord inte är för fuktig. Utöver det är dessa växter ungefär lika enkla och hands-off som det blir.

liksom de flesta kaktusar och Suckulenter sprids dessa växter genom sticklingar. Skär en gren och plantera i väldränerad jord. Se till att stå kaktusen i en tom behållare för att låta ändarna läka av innan du planterar om den; detta kommer att hålla stammarna formade rätt, och kaktusar med torkade ändar bildar rötter lättare efter plantering. Se mer på hur man odlar och tar hand om Pachycereus.

Ursprung

Pachycereus pringlei är infödd i nordvästra Mexiko i Baja California, Baja California Sur och Sonora.

länkar

  • tillbaka till släktet Pachycereus
  • Succulentopedia: bläddra Suckulenter efter Vetenskapligt namn, vanligt namn, Släkte, familj, USDA härdighet zon, ursprung, eller kaktusar efter släkte

Fotogalleri

foto via codycoyotee.com foto via delange.org foto via cactus-succulents.com

Prenumerera nu och vara uppdaterad med våra senaste nyheter och uppdateringar.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.