Scientific Name

Pachycereus pringlei (S. Watson) Britton & Rose

Common Names

Mexican Giant Cardon, Cardon, Elephant Cactus, False Saguaro Cactus

Synonyms

Cereus pringlei

Scientific Classification

Family: Cactaceae
Subfamily: Cactoideae
Tribe: Pachycereeae
Genus: Pachycereus

descriere

Pachycereus pringlei este cea mai înaltă specie de cactus din lume, cu o înălțime maximă înregistrată de 63 de picioare (19,2 m) și un trunchi robust de până la 3,3 picioare (1 m) în diametru. Poartă mai multe ramuri erecte și, în aspectul general, seamănă cu Saguaro înrudit. Florile sunt mari, nocturne, albe și apar de-a lungul coastelor, spre deosebire de doar vârfurile tulpinilor.

fotografie prin delange.org

rezistența

zonele de rezistență USDA 9a până la 11b: de la 20 F (-6).De la 7 la 50 la 50 la 10 la 5.

cum să crești și să îngrijești

ca majoritatea celorlalte plante care pot crește la dimensiuni uluitoare, cactușii Pachycereus cresc extraordinar de încet de-a lungul a sute de ani. Ei au nevoie de asistență practic zero, pe partea ta, cu condiția ca acestea sunt crescute într-un mediu deșert.

aceste plante extraordinare, cu întreținere redusă, pot crește neatinse de zeci de ani, deci nu trebuie să vă faceți griji. Ei trebuie să primească soare și căldură adecvate și să fie atenți în jurul coloanei vertebrale. Dacă sunt cultivate în recipiente, asigurați-vă că sunt repotate și că solul lor nu este prea umed. Altele decât că, aceste plante sunt la fel de simplu și hands-off ca acesta devine.

la fel ca majoritatea cactusilor și suculentelor, aceste plante se propagă prin butași. Tăiați o ramură și replantați în sol bine drenat. Asigurați-vă că stați cactusul într-un recipient gol pentru a-i lăsa capetele să se vindece înainte de a-l replanta; acest lucru îi va menține tulpinile în formă corectă, iar cactușii cu capete uscate formează rădăcini mai ușor după plantare. Vedeți mai multe la cum să crești și să ai grijă de Pachycereus.

origine

Pachycereus pringlei este originar din nord-vestul Mexicului în Baja California, Baja California Sur și Sonora.

link-uri

  • înapoi la genul Pachycereus
  • Suculentopedia: răsfoiți suculentele după denumire științifică, denumire comună, gen, familie, zona de rezistență USDA, origine sau cactuși după gen

Galerie foto

foto prin codycoyotee.com fotografie prin delange.org fotografie prin cactus-succulents.com

Aboneaza-te acum și să fie la curent cu cele mai recente știri și actualizări noastre.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.