Scientific Name

Pachycereus pringlei (S. Watson) Britton & Rose

Common Names

Mexican Giant Cardon, Cardon, Elephant Cactus, False Saguaro Cactus

Synonyms

Cereus pringlei

Scientific Classification

Family: Cactaceae
Subfamily: Cactoideae
Tribe: Pachycereeae
Genus: Pachycereus

kuvaus

Pachycereus pringlei on maailman korkein kaktuslaji, jonka suurin kirjattu korkeus on 63 jalkaa (19,2 m) ja tanakka runko jopa 3,3 jalkaa (1 m) halkaisijaltaan. Sillä on useita pystyjä oksia, ja yleisilmeeltään se muistuttaa sukua olevaa Saguaroa. Kukat ovat suuria, yöllisiä, valkoisia, ja näkyvät pitkin kylkiluita erotuksena vain apiloita varret.

Kuva via delange.org

kovuus

USDA kovuusalueet 9a-11b: 20 °F (-6.7 °c) – 50 °F (+10 ° C).

miten kasvaa ja hoitaa

useimpien muiden huikean kokoisiksi kasvavien kasvien tavoin Pachycereus-kaktukset kasvavat harvinaisen hitaasti satojen vuosien ajan. He tarvitsevat lähes nolla apua teidän päässä, jos ne ovat kasvaneet autiomaassa ympäristössä.

nämä harvinaisen vähähoitoiset kasvit voivat kasvaa koskemattomina vuosikymmeniä, joten ei ole oikeastaan paljon syytä huoleen. Niiden täytyy saada riittävästi aurinkoa ja lämpöä ja olla varovaisia piikkiensä ympärillä. Jos niitä kasvatetaan säiliöissä, varmista, että ne ovat repsottavat ja että niiden maaperä ei ole liian kostea. Muut kuin, että nämä kasvit ovat noin niin yksinkertainen ja hands-off kuin se saa.

useimpien kaktusten ja mehikasvien tavoin nämä kasvit lisääntyvät pistokkaiden avulla. Katkaise oksa ja istuta uudelleen hyvin ojitetussa maaperässä. Varmista, että kaktus seisoo tyhjässä astiassa, jotta sen päät paranevat ennen kuin istutat sen uudelleen.näin sen varret pysyvät oikeina, ja kaktukset, joiden päät ovat kuivuneet, muodostavat helpommin juuria istutuksen jälkeen. Katso lisää pachycereuksen kasvatuksesta ja hoidosta.

alkuperä

Pachycereus pringlei on kotoisin Luoteis-Meksikosta Baja Californiasta, Baja California Surista ja Sonorasta.

linkit

  • Takaisin sukuun Pachycereus
  • Succulentopedia: Selaa mehikasveja tieteellisen nimen, yleisnimen, suvun, suvun, USDA: n Kovuusvyöhykkeen, alkuperän tai kaktusten mukaan suku

Kuvagalleria

Photo via codycoyotee.com Kuva via delange.org Kuva via cactus-succulents.com

Tilaa nyt ja ole ajan tasalla uusimmat uutiset ja päivitykset.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.