Scientific Name

Pachycereus pringlei (S. Watson) Britton & Rose

Common Names

Mexican Giant Cardon, Cardon, Elephant Cactus, False Saguaro Cactus

Synonyms

Cereus pringlei

Scientific Classification

Family: Cactaceae
Subfamily: Cactoideae
Tribe: Pachycereeae
Genus: Pachycereus

beskrivelse

Pachycereus pringlei er den højeste kaktusart i verden med en maksimal registreret højde på 63 fod (19,2 m) og en stout bagagerum op til 3,3 fod (1 m) i diameter. Det bærer flere oprejste grene, og i det generelle udseende ligner det den relaterede Saguaro. Blomster er store, natlige, hvide og vises langs ribbenene i modsætning til kun spidser af stilkene.

foto via delange.org

hårdførhed

USDA hårdførhedsområder 9a til 11b: fra 20 venstre F (-6.7 kr C) til 50 Kr F (+10 kr C).

hvordan man vokser og plejer

som de fleste andre planter, der kan vokse til svimlende størrelse, vokser Pachycereus-kaktus ekstraordinært langsomt gennem hundreder af år. De kræver næsten nul hjælp på din ende, forudsat at de er rejst i en ørken miljø.

disse ekstraordinært, lav vedligeholdelse planter kan vokse uberørt i årtier, så der er virkelig ikke meget du behøver at bekymre sig om. De skal modtage tilstrækkelig sol og varme og være forsigtige omkring deres rygsøjler. Hvis de dyrkes i containere, skal du sørge for, at de ompottes, og at deres jord ikke er for fugtig. Bortset fra det er disse planter omtrent lige så enkle og hands-off som det bliver.

som de fleste kaktus og Sukkulenter formerer disse planter sig ved stiklinger. Sever en gren og genplante i godt drænet jord. Sørg for at stå kaktusen op i en tom beholder for at lade dens ender heles, før du genplanter den; dette holder dens stængler formet rigtigt, og kaktus med tørrede ender danner lettere rødder efter plantning. Se mere på hvordan man dyrker og plejer Pachycereus.

Oprindelse

Pachycereus pringlei er hjemmehørende i Baja California, Baja California Sur og Sonora.

Links

  • tilbage til slægten Pachycereus
  • Succulentopedia: Gennemse Sukkulenter efter videnskabeligt navn, almindeligt navn, slægt, familie, USDA Hårdførhedsområde, oprindelse eller kaktus efter Slægt

fotogalleri

foto via codycoyotee.com foto via delange.org foto via cactus-succulents.com

Tilmeld dig nu og være opdateret med vores seneste nyheder og opdateringer.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.